Audiološki kabinet čini i posebna “gluva soba” sa audiometrom, timpanometrom i BERA uređajem za rano otkrivanje slušnih oštećenja.
Pregled specijaliste otorinolaringologa, sa dijagnostičkom procedurom kojom se utvrđuje postojanje oštećenja sluha. Procedura se radi u tzv. gluvoj sobi što omogućava precizan nalaz.
Gluva soba ima zidove obložene vlaknastim materijalima koji apsolutno „upijaju“ zvuk iz frekventnog opsega koje čuje ljudsko uho (50 herca – 16000 herca).
Procedure lečenja bolesti uva:
Pregled specijaliste otorinolaringologa – pregled uva, nosa, nosnog sprata ždrela, usne duplje i usnog sprata ždrela, donjeg sprata ždrela i grkljana, u cilju dijagnostike i lečenja.
Procedure lečenje bolesti nosa:
Direktoskopija larinksa – rano otkrivanje patoloških promjena na glasnicama
Procedure:
Procedure:
Head-impulse test je metod izbora u kliničkoj proceni integritet vestibulookularnog refleksa. Izvodi se tako što se od pacijenta traži da fiksira pogled na metu, dok mu ispitivač pomera glavu u stranu.
Video head impulse testom se registruje vestibulookularni refleks i to zasebnom stimulacijom svakog od 6 polukružnih kanala. Ova metoda je odlična za procenu funkcije polukružnih kanala kod akutnog vertiga i kod obostranih vestibulopatija, kao i diferenciranje perifernih i centralnih vestibularnih lezija.
BERA (Brainstem evoked response audiometry ili akustički evocirani potencijali, AEP) test je otoneurološki test kojim se ispituje reakcija slušnog nerva i moždanog stabla na zvuk, a može se proceniti i brzina prolaska nervnog impulsa kroz slušni živac.
Ispitivanjem se može utvrditi prag sluha, tip i mesto oštećenja sluha, a koristi se i u dodatnoj dijagnostici kod pacijenata sa jednostranim ili asimetričnim oštećenjem sluha kod različitih neurološkim bolesti, kao i kod tumora slušnog živca i moždanog stabla.
Ovo je objektivna metoda, koja ne zavisi od saradnje pacijenta. Tokom izvođenja potrebno je da pacijent bude miran ili da spava.
Kod dece se može izvesti u budnom stanju, prirodnom snu, sedaciji ili u kratkotrajnoj anesteziji. Procedura nije bolna.
Fleksibilna fiberoptička laringoskopija se izvodi tankim fleksibilnim endoskopom i koristi se radi detaljnog uvida koren jezika, donji sprat ždrela i grkljan.
Ovim pregledom se mogu uočiti i promene koje je teško videti indirektno laringoskopsim pregledom i može se uzeti deo tkiva radi patohistološke analize
Endoskop se uvodi kroz nos i sadrži kameru, kojom se pregled može snimiti.